Pibylo pes tyi tisce nakaench, hospitalizovanch je u vce ne tisc – iDNES.cz

Dál se výrazně zvyšuje také počet nově nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Takzvané incidenční číslo k úterku stouplo z 201 na 217. Nejhůře jsou na tom okresy Ostrava-město (462 případů za týden na 100 tisíc obyvatel), České Budějovice (439), Prostějov (416) nebo Brno venkov (381).

Ačkoli se počty nově nakažených dostaly na úroveň z přelomu března a dubna, kdy v Česku doznívala nejsilnější vlna epidemie, počet hospitalizovaných je nyní několikanásobně nižší. Koncem března bylo v nemocnicích až kolem 7 500 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, zhruba sedmkrát víc než teď.

Konkrétně v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 1 055 pacientů s covidem, ve vážném stavu je 156 z nich, tedy asi 15 procent. Souvisí to s očkováním a vysokým počtem obyvatel, kteří už covid prodělali, tvrdí odborníci.

S tím, jak epidemie zrychluje, roste také zájem o očkování. Zdravotníci v pondělí aplikovali 29 072 dávek vakcíny proti covidu. Je to o 15 300 dávek více než před týdnem. Od začátku vakcinace podali zdravotníci více než 12,1 milionu dávek. Ukončení očkování má v Česku 6,06 milionu lidí. Do ordinací praktických lékařů se v pondělí začala distribuovat vakcína Pfizer/BioNTech. Z lidí starších 12 let, pro které jsou vakcíny schválené, je nyní očkováno 66 procent, což podle odborníků k zastavení epidemie nestačí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí uvedl, že očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny rozšíří provozní dobu. Noví zájemci podle něj přicházejí pro první, ale i posilující třetí dávku. SMS, že na ni mají už nárok, podle Vojtěcha dostalo 600 tisíc lidí, do neděle byla aplikována 115 900 z nich. V současné době se vakcína aplikuje na 407 očkovacích místech.

Čísla stoupla víc, než se čekalo. Vojtěch s Duškem představí novou prognózu

Kvůli zhoršující se epidemické situaci, která se v posledních dnech vyvíjí podle rizikového scénáře, v Česku platí od pondělí nová pravidla. Je to povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, pokud od sebe nejsou dál než 1,5 metru.

Karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým se zkracuje ze současných dvou týdnů na sedm dnů, podmínkou je ale negativní PCR test. Od listopadu budou mít preventivní testy hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, lidé s částečným či dokončeným očkováním a ti, kteří se nemohou nechat naočkovat. Nadále zdarma budou i testy nařízené lékařem nebo hygieniky.

Zároveň se od příštího týdne zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů ze sedmi dnů na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin.

Cílem vládních opatření je přesvědčit lidi k očkování. V posledních dnech se tempo očkování skutečně výrazně zrychluje. Za uplynulý den podali zdravotníci 29 072 dávek vakcíny proti koronaviru. Od začátku očkování proti covidu loni v prosinci bylo v Česku podáno více než 12,1 milionu dávek vakcíny.

We would love to thank the writer of this post for this awesome content

Pibylo pes tyi tisce nakaench, hospitalizovanch je u vce ne tisc – iDNES.cz